طرز تهیه بچه لوس

چند وقتی بود این مطلب رو جایی خونده بودم ولی هرچی میگشتم مجدد پیداش نمی کردم تا بلاخره دوست خوبم برام پیداش کرد و به دستم رسوند .. فکر می کنم از نوشته ها یا شاید بهتر بگم گفته های اقای دکتر هلاکویی هست. البته من خیلی با ایشون و فلسفه اشون اشنایی ندارم اما به نظرم این مطلب خیلی درست بود و واقعا کاربردی برای همین تصمیم گرفتم برای شما هم بذارم که استفاده کنید. 

طرز تهیه بچه لوس : 

----------------------------
- اگر دو سال اول زندگی فرزندتان او را از ترس بغلی شدن به اندازه کافی بغل نکنید و اجازه دهید نیاز خود را با گریه اعلام کند به او می آموزید تنها راه رسیدن به خواسته هایش این است که دست به مانور بزند.

- اگر در جمع، موقع خرید، زمانی که مهمان دارید از ترس جیغ و داد فرزندتان به او باج بدهید تا ساکت بماند.

- اگر فرزندتان را تشویق به کتک زدن بقیه کنید و افتخار کنید فرزندتان دفاع از خود را آموخته و در آینده از پس خود بر می آید.

- اگر فرزندتان به حقوق بقیه تجاوز می کند و شما جلوی او را نمی گیرید.

- اگر به کارهای اشتباه فرزندتان مانند فحش دادن، گاز گرفتن، زدن، میخندید و آنرا شیرین کاری می دانید.

- اگر به فرزندتان نه می گویید و او جیغ میزند خودزنی میکند و شما تغییر عقیده می دهید.

- اگر والدین سخت گیری هستید و فرزندتان برای رسیدن به خواسته هایش مجبور است دست به مانور بزند.

- اگر تصمیم به انجام روش تربیتی میگیرید مانند جدا کردن جای خواب فرزندتان، گرفتن پستونک یا شیر شب، یا مهد کودک رفتن کودک (جز روزهای اول) و با گریه کودک کوتاه می آیید.

- وقتی به جای توجه دادن به فرزندتان، به بهانه تلفن حرف زدن، پای کامپیوتر بودن، کار کردن، زندگی فرزندتان را با اسباب بازی های گرانقیمت پر می کنید و به او باج میدهید که سراغ شما نیاید. و چون محبت با اسباب بازی جایگزین نمیشود فرزندتان بیشتر و بیشتر میخواهد و هرگز راضی نمیشود.

- وقتی یکی از والدین تنبیه میکند و همان لحظه دیگری دخالت کرده طرف کودک را میگیرد و به او محبت میکند. 

- زمانی که به خواسته کودک عمل میکنیم و دفعه بعد به خاطر همان خواسته دعوایش میکنیم. مثلا در آغوشش میگیریم دفعه بعد داد میزنیم اه ولم کن چقدر اویزون من میشی!

- وقتی برای انجام کارهای فرزندانمان غر میزنیم منت میگذاریم و آنها را غرغرو طلبکار ناراضی بار می آوریم.

- وقتی از ترس لوس شدن کودک، خواسته های کودک را براورده نمیکنیم تا کودکمان به گریه بیافتد.

یادمان باشد باج دادن به کودک یعنی پاداش در مقابل کاری اشتباه، که باعث لوس شدن کودک میشود، نه محبت و در آغوش گرفتن و پاداش در مقابل کار خوب

به بهانه لوس شدن فرزندمان را از آغوش خود و جایزه گرفتن محروم نکنیم!

--------------------------

به جز اینها یه چند تا بهم به تجربه و مطالعه جهت تاکید بیشتر براتون می نویسم.

- خیلی مهمه که چه زمانی به بچه "نه" می گید. اگر به خاطر کارهای کوچیک و بی اهمیت اون رو دعوا کنید و کلا زیاد بهش نه بگید اونوقت مواقعی که واقعا نیاز هست جلوش وایسید و از کاری منعش کنید نه شما رو نمی شنوه و گوش نمی ده. 

- اصولا سعی کنید بهش نه، بکن ، نکن و غیره نگویید و در واقع وقتی کار اشتباهی می کنه بهش جمله ای مثبت که در واقع کار درست رو توضیح می ده بگید. مثلا اگر لیوان آب رو روی زمین یا میز می ریزه بهش بگید آب برای خوردنه و ..

- اگر مثلا چیزی می خواد و شما بهش اجازه ندادید اون رو داشته باشه و یا دست بزنه به دلیل و گریه و بد عنقی نظرتون رو عوض نکنید. بچه ها باهوشتر از اونی هستند که فکر می کنید و کاملا متوجه همه چیز میشن و این رفتار بهشون نشون می ده هروقت گریه کنند و یا رفتاری که شما دوست ندارید نشون بدن شما بهشون باج می دید و کوتاه میاید. 

- اگر چیزی می خوان و با گریه خواسته اشون رو اعلام می کنن صبر کنید تا ساکت بشن و بعد بهشون اون چیز رو بدید. اجازه ندید یاد بگیرن با جیغ و گریه خواسته هاشون رو بگن.

- بزرگترین اشتباه والدین که خیلی هم ناخوداگاه اتفاق می افته اینه که جلوی بچه با هم مخالفت می کنند. اگر پدر می گه مثلا به فلان چیز دست نزن و مادر سریع دخالت می کنه و مثلا میگه اشکالی نداره حالا و غیره ... 

و خیلی چیزهای دیگه که الان تو ذهنم نیست .. اما با سرزدن به سایت های مختلف و معتبر میشه کلی در این مورد اطلاعات کسب کرد. 

به هرحال هیچ بچه ای کامل نیست و هیچ پدر و مادری هم بی عیب نیست اما با رعایت خیلی نکات کوچیک میشه تغییرات بزرگی ایجاد کرد. 

/ 1 نظر / 127 بازدید
مضراب

[لبخند]